اشتباهات تکراری

علامه مجلسی در مورد سلسله صفویه می گوید:

 ادای شکر نعمت سلسله صفویه بر مؤمنان و دعای خلود این دولت ابد پیوند بر عامّه فرقه ناجیه شیعیان لازم است.
دو حدیث به نظر قاصر رسید که ائمه اهل بیت ـ علیهم السلام ـ به ظهور این دولت خبر داده‌اند و به اتصال این سلطنت بهیّه به دولت قائم آل محمد ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ شیعیان را بشارت فرموده‌اند،

امید که اطناب این سلطنت عظمی به اوتاد خیام سعادت فرجام خاتم اوصیاء پیوند یابد و صبح صادق این دولت کبری تا طلوع خورشید عالم افروز قائم آل محمد ـ علیه السلام ـ از آسیب ظلمت فتنه‌های زمانی تیرگی نیابد بمحمد و آله الطاهرین،

حدیث اول:  ابوخالد کابلی روایت کرده است که حضرت امام همام محمد بن علی باقر علوم الانبیاء و المرسلین ـ صلوات الله علیه ـ فرمودند:  گویا می‌بینم گروهی را که از جانب مشرق ظاهر شوند و طلب دین حق از مردم کنند و مردم را به آن دعوت نمایند. پس از ایشان قبول نکنند. پس بار دیگر طلب نمایند و قبول نکنند. پس چون این آیه را بییند، شمشیرهای خود را بر دوشها گذارند و جهاد کنند. پس مردم بدین حق درآیند. پس ایشان به این راضی نشوند تا آن که بر ایشان پادشاه و والی شوند، و پادشاهی ایشان بماند و به کسی ندهند مگر به صاحب شما. یعنی حضرت صاحب الزمان ـ صلوات الله علیه ـ و هر که با ایشان کشته شود، در جنگ شهید شده است. او ثواب شهیدان را دارد.


مترجم گوید که بر صاحبان بصیرت ظاهر است که از جانب مشرق کسی که دین حق را طلب نمود و مردم را بدین حق دعوت کرد و پادشاهی یافت، به غیر سلسله علیّه صفویّه ـ خلّد الله ملکهم ـ نبود. و در این حیث شریف شیعیان خصوصا انصار واعوان این دولت توامان را بشارتهاست که بر عاقل پوشیده نیست.


حدیث دوم:حضرت امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ فرمودند: «هرگاه، خروج کند پادشاهی از خراسان و غالب شود بر زمین کوفه و ملتان و بگذرد از جزیره بنی کاوان که در حوالی بصره است، و خروج کند از ما پادشاهی در گیلان و او را اجابت کنند و یاری نمایند اهل ابر ـ که در حوالی استراباد است ـ و دیلم ـ که قزوین و حوالی آن است ـ و ظاهر شود از برای فرزند من عَلَمای ترکان، و متفرق شوند اطراف عالم و در مکان های شریف و جنگها و فن‌های عظیم ایشان رو دهد، در وقتی که جنگ کننده در بصره و برخیزد پادشاه پادشاهان.» ـ پس حکایت طولانی بیان فرمودند که راوی از میان انداخته است، پس فرمودند ـ : که آن گاه تهیه کرده شود چندین هزار لشکر برکشیده صفها، و بکشد قوچ فرزند خود را، در آن هنگام دیگری پادشاه شود، امامی که مردم قدرش را ندانند یا پی به مکانش نبرند. او راست شرف و فضیلت بر عالمیان و او از فرزندان تست ای حسین. وصف آن نمی‌توان کرد. مثل او کجا بهم می رسد؟ ظاهر شود در میان دو رکن کعبه معظمه با جماعتی اندک، و بر جن و انس غالب گردد و مردم دون، یعنی کافران و ظالمان را از زمین براندازد. خوشا حال کسی که زمان او را دریابد و به روزگار دولت او برسد و در خدمتش حاضر گردد.

مترجم گوید که: ظاهر است که خروج کننده خراسان اشاره است به امرای ترکان مثل چنگیزخان و هلاکوخان، و خروج کننده در گیلان اشاره است به شاه دین پناه رضوان مکان شاه اسماعیل ـ حشره الله مع الائمه الطاهرین ـ لهذا حضرت فرمود که از ماست و او را فرزند یاد کرد.
و از میان خسروان روزگار به این نسب عالی مقدار همین سلسله علیّه ممتاز و سرافرازند و پادشاه پادشاهان با مراد همان خسرو خلد آشیان است با دیگری از سلاطین عظام و اولاد کرام او. و چون راوی بسیاری از حدیث را انداخته، به خصوص حکم نمی‌توان کرد.
و کشتن قوچ فرزند خود را به گمان این حقیر اشاره است به شهادت شاهزاده عالی تبار صفی میرزا ـ نور الله مضجعه ـ و پادشاه دیگر که طلب خون نماید اشاره است به سلطنت سلطان علیین آشیان شاه صفی ـ افاض الله علیه.
و چون حدیث را اختصار کرده‌اند بعضی از وقایع افتاده است، اما بشارت به تعجیل ظهور حضرت صاحب الزمان ـ علیه الصلاة‌ و السلام ـ و اتصال این دولت دین پرور به دولت حق امام البشر از آخر حدیث ظاهر است.

منبع: رساله اثبات رجعت  علامه مخلسی با تلخیص

/ 22 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دو دوست

بنام حق از آشنایی با وبتون خوشحالیم به مهمانی وب دو دوست دعوتید با حضورتان مارایاری کنید

بنیامین

وبلاگ " خروش ملت" در راستاي اعتراض به سانسور و به حاشيه رفتن نظرات صريح رهبر انقلاب و نيز دفاع در مقابل حملات ناجوانمردانه به دولت ولايتمدار راه اندازي شد. " ولايتمداري عجيب رسانه هاي خبري در سال جهاد اقتصادي" مطلب جديد اين وبلاگه. آينده از آن حزب اللهي ها است.

مامان نازدونه ها

سلام .نگرانتون شده بودم چون مدت زمان زیادی از اخرین اپتون گذشته بود اما با دیدن کامنتها متوجه شدم که حالتون خوبه[گل]

مامان نازدونه ها

در اینکه مدتی نبودین حرفی نیست اما چرا حالا تنبل شدین ودیگه اپ نمیکنید؟

مامان نازدونه ها

روز مرد هم امد وشما نیامدی [خنده] اومدم پیشاپیش این روز رو بهت تبریک بگم با ارزوی بهترینها برات[گل]

نماز،رمز ارتباط با خدا

امام صادق (ع) اگر مهدی علیه السلام را درک می کردم تمامی روز های عمرم را به خدمت او می پرداختم غیبته النعمانی/245

خار بر دل

با سلام خدمت شما دوست خوبم و عرض معذرت به خاطر مدتی که در خدمت نبودم ؛ لینکها اصلاح شد و ضمنا" مطالب جدید هم به وبلاگ اضافه خواهد شد ؛ لطفا با هر دانلود صلوات برای فرج حضرت فراموش نشود . فعلا" یــا علــی مــدد .[گل]